Didėjantis amžius = augantis pilvas?

Didėjantis amžius = augantis pilvas?

Ar bėgant metams antsvoris yra neišvengiamas? Šis klausimas kankina daugelį tų, kurie jau perkopė 30-ąjį gimtadienį. Ypač, kai nepaisant dietų ir nuolatinių treniruočių juosmenį puošia pilvukas. Tačiau tyrimai rodo, jog kaltinti su amžiumi lėtėjančios medžiagų apykaitos neverta – vis tik bėgant metams keičiasi ne tik mūsų organizmas, bet ir įpročiai, kurie kartais ir tampa lemiamu storėjimo faktoriumi.

Išsamus mokslininkų tyrimas apėmė net 100 000 žmonių – tiek vyrų, tiek moterų. Jų svoris, mityba ir gyvenimo įpročiai buvo stebimi ištisus 20 metų, per kuriuos beveik visi stebimieji priaugo svorio. Vidutinis prieaugis siekė 1 kilogramą per 4 metus.

Tačiau atrodo, jog tam yra visai suprantamas paaiškinimas ir net ne vienas. Visų pirma, su amžiumi išaugo vidutinis šių produktų vartojimas:

  • bulvių traškučių;

  • keptų, virtų ir kitaip apdorotų bulvių;

  • mėsos;

o tuo pačiu sumažėjo suvalgomas daržovių, riešutų ir vaisių kiekis. Skystos kalorijos tapo dar viena storėjimo priežasčių – senstant buvo išgeriama vis daugiau alkoholio, sulčių bei gazuotų saldžiųjų gėrimų.

Be to, nuolatinis darbas ir stresas trumpino tiriamųjų miego laiką bei visiškai atėmė sąlygas sportuoti. Visi tie, kurie priaugo svorio, per tuos 20 metų fizinę veiklą iškeitė į laisvalaikį prie televizoriaus ir kompiuterio.

Tuo tarpu vos keli iš šimto tūkstančio sugebėjo išsaugoti savo dėmesį mitybai ir treniruotėms – būtent jų svorio rezultatai nekito arba kito labai nežymiai. Todėl prieš kaltinant savo amžių verta pamąstyti, ar geriau apmokamas ir sočiai maitintis leidžiantis darbas, didesnis užimtumas ir retesnė fizinė veikla nedaro didesnės žalos, nei vien tik lėtėjanti medžiagų apykaita. Kartais užtenka tiesiog žinoti, jog viskas priklauso nuo mūsų pačių pasirinkimo!