Vytautas Brazaitis: “Kultūrizmas – mano gyvenimo būdas”

Vytautas Brazaitis: “Kultūrizmas – mano gyvenimo būdas”

Kultūrizmas – sportas, kuriame didelę reikšmę turi tinkama mityba, sporto papildai, teisingos ir protingos treniruotės, valios stiprybė bei begalinis atsidavimas. Tai sportas, kuris reikalauja dėmesio net ir už salės ribų visas 24 valandas per parą. O gal vis dėlto užtenka tik stebuklingos tabletės?

Norėdami sužinoti tikrąją tiesą nusprendėme pakalbinti šio sporto atstovą ir Europos kultūrizmo vicečempioną Vytautą Brazaitį, kuris atskleis šio sporto ypatumus ir papasakos, ko reikalauja šis sportas norint pasiekti maksimalių rezultatų.

Vytautai, kada pradėjai užsiiminėti kultūrizmu ir ką tau reiškia šis sportas? Ar numanei, kad gali tapti Europos vicečempionu?

Pradėjau užsiiminėti kultūrizmu, kai man sukako 13 metų. Dar būdamas visai jaunas, gal kokių 6-7 metų, turėdavau įvairių garsių to meto kultūristų nuotraukų. Grožėdavausi tomis nuotraukomis ir tuo pat metu stebėdavausi, kaip tai įmanoma. Manau, kad viskas nuo to ir prasidėjo. Šis sportas man reiškia labai daug. Kultūrizmas – mano gyvenimo būdas. Tai mano užuovėja ir mano ramstis. Kad tapsiu vicečempionu, nenumaniau, tačiau turėjau begalinį norą ir vis įsivaizdavau, kaip tai nutinka. Kaip matau reikia svajoti atsargiai, nes tapęs Europos vicečempionu, galiu tapti ir čempionu.

Kaip pasikeitė tavo gyvenimas pradėjus lankytis svarmenų pilnose sporto salėse?

Gyvenimas pasikeitė į gerąją pusę. Susiradau daug draugų, bendraminčių. Nekalbant apie tai, kad sustiprėjau fiziškai, tuo pat metu labai sustiprėjau dvasiškai-psichologiškai, kas man ateityje labai pravertė ir padėjo iškęsti daugelį sunkumų.

Ar susidūrei su sunkumais, po kurių norėjosi mesti šį sportą ir užsiimti kuo nors kitu?

Sunkumų buvo, tačiau jie labai skirtingi. Vieni sunkumai buvo paauglystėje, kai visi mano draugai eidavo į naktinius klubus, diskotekas, pas paneles, o aš laikydamasis režimo tuo pačiu metu eidavau miegoti. Būdavo ir tokių, kurie sakydavo, kad aš neturėsiu moters, nes mano moteris yra „štanga“. Tačiau tai nebuvo sunkumas. Vienas didžiausių mano gyvenime sunkumų, kuris apvertė aukštyn kojomis visą mano gyvenimą, tai autoavarija. Patyriau stiprią galvos traumą, po kurios sekė ilgas reabilitacijos laikotarpis. Gulėdamas ligoninėje galvodavau, kas žino, kaip dabar bus su šiuo sportu. Daktarai man uždraudė sportuoti, praradau darbą.  Po visų reabilitacijų nieko neklausęs nuėjau pas draugą į sporto salę ir pabandžiau pakelti svorius. Su “tuščia” štanga gal kokius penkis kartus tik pakėliau. Taip po truputi mažais žingsneliais, visai to nesitikėdamas, po dviejų metų tapau Europos vicečempionu.

Kokie laimėjimai tau buvo patys svarbiausi ir mieliausi širdžiai?

Svarbiausias laimėjimas žinoma yra Europos antra vieta, bet dar didesnis laimėjimas yra prieš patį save, kad vėl galiu sportuoti. Metams bėgant gyvenimas mane “apdovanojo” dvejomis stuburo išvaržomis, nors ir tai manęs nesustabdė.

Kultūrizmo varžybosKaip manai kiek mityba yra svarbi šiam sportui?

Galiu pasakyti keliais būdais. Pirmas būdas, tai 80 procentų mityba, 10 procentų sportas ir 10 procentų maisto papildai. Antras būdas, tai 50 procentų mityba ir 50 procentų begalinio noro. Labai svarbu yra tai, ką valgai ir nemažiau svarbu yra kokį kiekį kalorijų suvartoji. Ne veltui yra sakoma, kad esame tai ką valgome, dar pridurčiau ir kiek valgome.

Ar turi savo mėgstamiausią patiekalą ir koks maistas dominuoja ruošiantis varžyboms?

Aš kaip Garfildas, man labai patinka lazanija. Ruošiantis varžyboms maistas dominuoja priklausomai nuo etapo: masės auginimo ar reljefo metu. Bet kokiu atveju vištiena, ryžiai ir salotos – kaip duona kasdieninė.

Kokia yra tavo nuomonė, ar verta pradedantiesiems ir pažengusiems naudoti maisto papildus norint pasiekti gerų rezultatų šiame sporte? 

Tokio klausimo “verta ar neverta” net negali būti, nes tai yra privaloma!

Ar be šio sporto turi dar kokį nors hobį ar papildomą veiklą?

Taip, turiu. Su draugu, beje, kuris mane ir pastūmėjo tai padaryti, įkūrėme Muscle Team komandą, į kurią atrenkame “užsidegusius” sportininkus, kuriuos ruošiame varžyboms, bendraujame, dalinamės patirtimi ir informacija, ieškome bendraminčių. Šiuo metu ruošiame kelis sportininkus varžyboms. Vienas iš jų – Šarūnas Kasparas jau dalyvavo pirmose savo varžybose Europos kultūrizmo čempionate, kuris vyko Estijoje, Taline. Šarūnas labai mus nudžiugino užėmęs garbingą 3 vietą! Aš Šarūnu labai didžiuojuosi, nes nesu dar gyvenime sutikęs taip atsidavusio ir mylinčio savo veiklą žmogaus. Man patinka tai, ką darau, ko gero tai mano “narkotikas”.

Šarūnas KasparasAr yra sunku suderinti darbą, sportą ir dar papildomą veiklą?

Visiškai nesunku, nes dirbu panašų darbą. Kaip sakoma dirbk savo mėgstamą darbą ir tau niekada nebereikės dirbti.

Kokie yra tavo ateities planai?

Užauginti savo brangią dukrytę, tapti Europos čempionu, gauti galimybę dalyvauti profesionalų varžybose bei gauti “profesionalo kortą”.

Koks būtų tavo palinkėjimas pradedantiesiems ir visiems mylintiems šią sporto šaką?

Niekada nepasiduodi ir žengti savo tikslo link, kad ir kas nutiktų, kad ir kiek kartų nepasisektų. Nepavyks iš pirmo karto, pavyks iš trečio, nepavyks iš trečio, pavyks iš dešimto, bet vistiek pavyks! Ir svarbiausia tikėti tuo, ką darai.

Šarūnas Kasparas ir Vytautas Brazaitis