Jėgos treniruotės vaikams: už ar prieš?

Jėgos treniruotės vaikams: už ar prieš?

Turbūt ne kartą teko girdėti istorijas, kaip žymūs sportininkai pirmuosius talento ženklus parodė dar būdami vystykluose, o pergales skinti pradėjo net nepramokę skaityti. Jog taip nutiktų, be jokios abejonės yra būtinos ir ankstyvos treniruotės. Ir tam neužtenka savo atžalą mokyti vien kamuolio mėtymo, jo spardymo, plaukimo ar bėgimo. Siekiant ankstyvų pergalių, būtina kuo anksčiau pasirūpinti ir bendru fiziniu pasiruošimu.

Ir čia kyla natūralus klausimas – ar vaikai gali užsiimti svarmenų kilnojimu ir kitais jėgą lavinančiais pratimais? Diskusijų šioje srityje būta iš tiesų nemažai, todėl atsirinkti teisybę – gana sudėtinga.

Bene populiariausia nuomonė yra ta, jog svarmenys trukdo normaliam vaiko augimui, žaloja dar nesusiformavusias kaulų ir raumenų sistemas, sąnarius bei jungiamuosius audinius. Tačiau juk lygiai tas pats gali nutikti ir sveikam suaugusiam žmogui – viskas priklauso ne nuo pačių treniruočių, o nuo jų metu naudojamų apkrovų ir pratimų taisyklingumo.

Todėl laikantis kai kurių bendrų taisyklių, treniruoti galima ir vaikus. Žinoma, mes kalbame tik apie mokyklinį amžių pasiekusius mažuosius sportininkus. Jaunesniųjų fizinį aktyvumą reikėtų palaikyti žaismingesnėmis formomis – gaudynėmis, virvių traukimo varžybomis, važinėjimu dviračiu ir pan.

Kai jau nusprendėte žengti šiek tiek toliau ir pasirūpinti tolimesniu savo vaiko pasiekimų vystymu, štai kelios gairės:

  1. Įvaldykite pagrindus. Vyresniems vaikams arba paaugliams tikrai galima duoti į rankas svarmenis. Tačiau prieš tai verta įsitikinti, ar jie padaro paprasčiausius pratimus naudodami vien savo kūno svorį – atsispaudimus, prisitraukimus ir pritūpimus. Jei šios veiklos nesukelia jokių ypatingų problemų (pratimai atliekami taisyklingai, vienodu tempu), tuomet galima pradėti juos apsunkinti.

  2. Orientuokitės į plataus spektro pratimus. Naudokite tokias treniruočių rūšis, kurios suteiktų krūvį kuo didesniam raumenų grupių skaičiui. Tai reiškia pamirškite „štangos“ stūmimus ir koncentruokitės pavyzdžiui į irklavimą.

  3. Atsiribokite nuo treniruoklių. Sporto klubuose sutinkami treniruokliai yra pritaikyti suaugusiems asmenims, todėl mažesnio ūgio vaikams jie yra netinkami. Be to, fiksuoto judesio pratimai yra skirti raumenų auginimui, o tai mažai naudinga kitoms sporto šakoms ir vargiai bus panaudota praktikoje.

  4. Atidžiai rinkitės svorius. Netaisyklingai atliekami pratimai su per dideliais svarmenimis – tai kelias link ankstyvų traumų. Kai Jūsų vaikas įvaldė atsispaudimus, pritūpimus ir kitus standartinius pratimus, galite pradėti treniruotes su svarmenimis. Juos parinkite taip, jog vaikas be vargo galėtų atlikti 12-15 pratimo pakartojimų. Neskubėkite ir pradžioje naudokite tik po vieną priėjimą kiekvienam pratimui. Priėjimų skaičių didinkite tik augant jaunojo sportininko jėgos bei ištvermės rodikliams.

  5. Naudokite įvairią įrangą. Į treniruotes įtraukite kuo daugiau pasipriešinimą suteikiančių gumų, medicininių kamuolių ir kitos platų judesių spektrą užtikrinančios įrangos. Tai prisidės prie įvairiapusiškesnio vaiko ugdymo, reikalingo skirtingoms sporto šakoms. Už fizinę jėgą ne ką mažiau svarbus ir lankstumas, koordinacija bei ištvermė.