Higienos taisyklės sportuojantiems

Higienos taisyklės sportuojantiems

Į sporto sales einame norėdami pagerinti savo sveikatą ir sustiprėti. Deja, prie treniruoklių mūsų gali laukti ne tik plokščias pilvas ir dideli raumenys, bet ir virškinimo sutrikimus lemiantys virusai, pėdas atakuojantys grybeliai ir bakterijos, susargdinančios sunkiai gydomomis odos ligomis. Štai kelios zonos kiekvienoje sporto salėje, kurių labiausiai vertėtų saugotis.

Svarmenys ir treniruokliai

Kadangi šimtai žmonių jais naudojasi kiekvieną dieną, labai didelė rizika užsikrėsti pačiomis įvairiausiomis ligomis – nuo paprastos slogos iki rimtų žarnyno sutrikimų. Tačiau apsisaugoti nuo šio pavojaus paprasta – beveik kiekvienoje salėje yra dezinfekuojančio skysčio ir servetėlių. Naudokitės šiomis priemonėmis ir valykite įrenginius tiek prieš, tiek po naudojimo.

Jeigu sporto klubas purškiamo skysčio neturi, atsineškite antibakterinio gelio – jis pigus ir randamas kiekvienoje vaistinėje, o įtrynus juo rankas po treniruotės galima apsisaugoti beveik nuo visų kenksmingų mikroorganizmų.

Persirengimo kambarys

Ant persirengimo kambario grindų randama visko – netgi išmatų liekanų. Visa tai atkeliauja atėjus iš lauko su batais, todėl stenkitės visada būti su šlepetėmis, kol persirenginėjate ar einate į dušą. Jeigu vaikščiosite basomis, o paskui pėdas ir visą kūną valysite tuo pačiu rankšluosčiu, galite netrukti užsikrėsti hepatitu A.

Beje, kitą kartą pagalvokite prieš sėsdami ant suolo nuogi. Tyrimai rodo, jog taip itin didelė tikimybė užsikrėsti kai kuriomis lengvai pernešamomis lytinėmis ligomis.

Treniruočių kilimėlis

Pradėję lankyti jogą, nusipirkite savo kilimėlį. Priešingu atveju teks gulinėti išdžiuvusiame svetimo žmogaus prakaite, kuris „apdovanos“ odos ligomis, sloga ar gripo virusu. Tačiau nepamirškite tinkamai prižiūrėti ir savojo kilimėlio – panaudojus nuolatos jį džiovinti, retkarčiais nupurškiant dezinfekuojančiu skysčiu.

Vandens buteliukas

Vos tik padarote gurkšnį, mikrobai sparčiai daugindamiesi išplinta po visą buteliuko vidų. Neplaukite savo gertuvės kelias dienas ir tai bus tas pats, kas gerti vandenį iš viešojo tualeto. Sunkiausia išplauti buteliukus ir gertuves su siauru šiaudelio tipo kamšteliu, todėl ilgalaikiam naudojimui rinkitės indą su plačiu kakliuku – bus lengva plauti tiek rankomis, tiek indaplovėje.

Plaukimo baseinas

Pagrindinės ligos, gresiančios maudantis viešame baseine yra susijusios su virškinamuoju traktu. Tačiau pilvo skausmai ir viduriavimas ne vienintelė bėda – vandenyje taip pat ilgai išgyvena ausų ir akių infekcijos, kurių visiškai neveikia chloras.

Pasidomėkite, kaip dažnai valomas vanduo baseine – tai turėtų būti daroma kasdien. Jeigu personalas tokios informacijos nesuteikia, pasikliaukite savo nosimi. Chloras specifinį kvapą išskiria tik tada, kai reaguoja su bakterijomis ir kitais nešvarumais. Todėl stipresnis kvapas reiškia ne didesnį chloro kiekį vandenyje, o labiau užterštą baseiną. Visada naudokite plaukimo akinius, o jeigu galite – ir ausis dengiančią kepurėlę.

Dušas

Čia lyderiauja grybelinės infekcijos, puolančios pėdas. Šiluma ir drėgmė yra puiki terpė vystytis ligoms, todėl niekada nepamirškite šlepečių ir venkite nuogu kūnu kontaktuoti su dušų sienelėmis. Dėl papildomos apsaugos po treniruotės naudokite antibakterinį muilą, kuris padės sunaikinti mikroorganizmus, kurie galbūt apniko kūną dirbant su svarmenimis arba persirenginėjant.

Keli bendri patarimai, tinkantis visiems sportininkams, kurie brangina savo sveikatą:

  • visus įdrėskimus ir įpjovas prieš treniruotę užklijuokite medicininiais pleistrais;
  • plaukite rankas prieš ir po treniruotės;
  • valykite svarmenis dezinfekuojančiu skysčiu;
  • atsineškite savo vandens buteliuką, rankšluostį ir kilimėlį;
  • nesėskite ant persirengimo kambario suolų nuogi;
  • duše visada naudokitės šlepetėmis;
  • nesiskuskite sporto salės duše – tai nehigieniška kitų atžvilgiu;
  • avalynę ir aprangą laikykite skirtinguose maišeliuose ar sportinio krepšio skyriuose;
  • jeigu randate odos sudirgimų, nuolatinių paraudimų ir skundžiatės niežuliu, kreipkitės iš karto į dermatologą – priešingu atveju galite užkrėsti ir kitus.

Būkime ne tik gražūs, bet ir sveiki!